Възстановяването на кост е необходимо, когато има голяма загуба на костна тъкан след изваждане на зъби или операции за лечение на травми или след премахване на кисти, тумори или други образувания. Увеличаването на костния обем може да е необходимо или за да поддържа зъбни импланти, или защото големия дефект ще деформира лицето или застрашава челюстта от счупване и е нужно нейното укрепване.

Костна регенерация след изваждане на зъби

След изваждане на зъб, ако не се постави имплант на негово място, организмът намалява обема кост на мястото на екстракция, защото вече няма нужда да изхранва тъкани, които нямат функция, тъй като не е необходимо поемане на дъвкателно усилие. За илюстрация – приблизително 50% от ширината на гребена на челюстната кост се губи в рамките на 12 месеца след екстракцията, като 30% (промяна от около 3,8 мм) – в рамките на първите 12 седмици.

Фиг. 35 Загуба на кост след загуба на зъб

Ако е минало много време след екстракцията, обемът кост намалява толкова, че не позволява поставяне на имплант и трябва да се извърши т.нар. аугментация или направлявана костна регенерация – манипулация, при която лекар поставя гранули от костозаместител така, че да стимулира регенерация на собствената костна тъкан на пациента в определена посока и за образуване на определен обем. За костозаместител може да се използват различни продукти – специално обработена и гранулирана кост от човешки или животински произход, а също така и синтетичен продукт, който използва същите вещества, от които се състоят и човешките кости.

Костозаместител блок

Често се налага използване и на специална мембрана от колаген, която покрива гранулите и ги изолира от меките тъкани на венеца. Това се налага, защото меките тъкани прорастват много по-бързо от костта и, ако няма изолатор, те навлизат и изпълват пространството, в което е нужно да се образува нова кост. Използването на мембрана дава време около гранулите костозаместител да започне образуване на нова кост. С времето мембраната се разгражда от организма и не се налага повторна операция за изваждането ѝ.

Костна регенерация след травматични операции на кисти, тумори и други

При лечение на сериозни травми или след премахване на тумори, кисти или други образувания в костта на челюстта се образува толкова голям дефект, че той не може да се възстанови с гранули. В тези случаи се използва костозаместител под формата на блок. Лекарят оформя блока така, че да пасне идеално в дефекта и го фиксира със специални винтове. Фиксирането е абсолютно задължително, за да се гарантира неподвижност на блока – само така фините влакна новообразувана тъкан могат да прораснат вътре в блока и да го интегрират към околната кост. Ако има подвижност, тези вини влакна нова тъкан постоянно ще се късат, блокът няма да се интегрира и организмът ще го отхвърли.

Костозаместител гранули

Колко струва регенерацията на кост?

Образуването на нова кост е деликатен процес, който изисква от лекарите задълбочени познания в областта на регенерирането на тъкани.

Костозаместителите са продукт, който е резултат от сложни производствени процеси, които трябва да спазят привидно противоположни изисквания – унищожаване на всякакъв биологично активен материал от донора, защото наличието на такъв може да доведе до инфекции или отхвърляне, като при това се запази костната структура в гранули или блок с пореста повърхност, към която лесно да се прикрепят клетките, които ще образуват новата кост.

Горните две особености, както и големината на дефекта, който трябва да се възстанови, определят и цента на процедурите за аугментация – от няколкостотин до няколко хиляди лева.