Домашна грижа
Имплантите и изкуствените корони нямат естествената защита на зъбите срещу проникване на бактерии в дълбочина. Това предполага поддържане на идеална устна хигиена – не само измиване с четка и паста сутрин и вечер, но и използване вечер преди сън на конци и/или миниатюрни четки за междузъбни ространства за премахване на остатъци от храна, които може да загният и причинят възпаления на по-късен етап.
След поставяне на постоянните изкуствени зъби задължително поискайте от лекаря инструкции за специална домашна орална хигиена – съвети за почистване, инструменти (четки и конци) и средства (пасти за зъби и води за уста).
Професионална грижа
След поставянето на постоянните изкуствени зъби, поне веднъж на 6 месеца, но не по-рядко от веднъж годишно, е нужно посещение при дентален лекар за визуална инспекция и клинична орална хигиена – почистване на плака и зъбен камък с професионални инструменти и материали.
Обичайно тези регулярни инспекции са задължително условие за валидност на гаранцията на имплантите и цялостното лечение.
Професионалното отстраняване на плака и зъбен камък, включително под ръба на венеца, е задължително, защото така се премахват депата на патогенни микроорганизими в устата. Дори при здрави пациенти наличието на такива депа да не води до забележими проблеми, при временно спадане на имунитета започва бурно размножаване на „вредните“ микроорганизми в устата, което причинява възпаления и увеличава риска от компрометиране на имплантологичното лечение.
При винтово фиксиране на изкуствените зъби след инспекцията лекарят може да прецени, че е наложително свалянето им за почистване и полиране на конструкцията, както и почистване и профилактика на венеца.